Profil uživatele: Lucc

Celkem ochutnal: 18 rumů
Již ochutnal rumy ze: 15 zemí
Také ochutanl již: 16 rumových značek
...

Jak mu chutnalo (18 rumíků):

Six Saints Gold Rum

Láhev: | Vůně a barva: | Tělo: | Ocas:
Lahev je pěkná, stejně jako zkazka o šesti farnostech. Etiketa je zajímavá, nezvyklá, laděná do starobylého pergamenu či co, dokonce s nepravidelnými okraji. Korek pěkný, klasický, žádné šmé. Grenada je dostatečně neznámá exotika, aby navnadila. Barva je pěkná s minimem karamelu a jiskrou. Ve vůni jsem cítil banány, pražené hořké kakaové boby, fialky, mandle, doutník, karamel, vyčiněnou kůži a celé to trochu připomíná bonbóny Slavia. Rozhodně doporučuji nechat déle vydýchat, pak se otupí osten alkoholu ve vůni i chuti. Přece jen, 41,7 % je trochu více, než je zvykem. Po prvním doušku přijde překvapení. Chuť je dost jiná než vůně. Je lehčí, květinová, jiskrná, ale se stopami něčeho mírně rušivého (rozinky?) a, pozor, alkoholem. Ten je lepší nechat hodně vyvanout, aby vám zbytečně nepokazil zážitek. V těle je Six Saints lehce sladký a má dlouhou dochuť. Nesedne každému, ale mne okouzlil. Má charakter. Hlavně vůně je opravdu úžasná. Podobný mi přišel asi 4x dražší Mauritius Dodo, ale ten byl uhlazený v chuti i vůni (ale opět bonbony Slavia), kdežto Six Saints je divoký a nesmírně zajímavý. Ale kdo hledá klasický rum, ať se raději poohlédne jinde. Toto je pití pro lidi, kteří chtějí objevovat.

Malecon 15-Year Rum

Láhev: | Vůně a barva: | Tělo: | Ocas:
Pětiletý Malecon je mezi levnými rumy výborný, tak jsem byl zvědavý na jeho o dekádu staršího brášku. Lahev je vkusná, etiketa decentní, karton taktéž, ale špunt je umělý gumový cumel, což mne zklamalo. Určitě je to praktické, ale u rumu nad 500 to považuji za neestetické a podkopávající to, co např. na etiketách marketýři vyzdvihují - tradice, styl, noblesa. K takto krásně tmavému rumu se to prostě nehodí. Je samozřejmě otázkou, jak moc je barva výsledkem staření a jak moc si v Panamě vypomáhají karamelem. Z toho, co jsem pil, je vůně podobná 10letému Maltecu. Je dřevitá a kořenitá. Je bohatá a neuměl jsem přesněji určit, co v ní cítím. Ale není nijak moc silná. Nos si na ni brzy zvykne. Po chvíli jsem ji přestal vnímat úplně, ale to bylo možná tím, že jsem pil rum na prasáka na kalbě, tak jsem mu nevěnoval dost pozornosti. Chuť je sladší, rozinková, ale žádný tlamolep. Typicky rumová s přiměřenou dochutí. Není v ní nic, co bych nějak vyzdvihl nebo pohaněl. Prostě klasický rum. A to je možná v mém hodnocení kamenem úrazu. Nějak jsem si zvykl, že u rumů cítím jedinečnost, charakter. I kdyby třeba zrovna mně neseděl. Ale právě u levných stařených rumů Malteco, Malecon nebo Contadora ten charakter postrádám. Jsou to stařené rumy a nic víc. Ne, že by na tom bylo něco špatného, ale já si radši dám rum, který mne nějak provokuje, který má třeba i chyby, ale je nějakým způsobem více svůj. Z těch, co jsem pil, třeba Pyrat, Six Saints, Cihuatán, Takamaka. A to se pořád bavíme o rumech o dost levnějších. Z těch za podobnou cenu mi chutnal určitě víc 12letý Dictador. Ale někdo naopak na takových "nekomplikovaných" rumech ocení jejich přímočarost. Za své peníze dostanete poctivý rum. Nic více, nic méně.

Blackwell Black Gold Special Reserve Rum

Láhev: | Vůně a barva: | Tělo: | Ocas:
Nemusím tady tyto edice čehokoliv, co umíchala, vytvořila nebo připravila nějaká celebrita z jiné branže. Asi jako když Čech hraje hokej nebo Trojan v kapele na basu nebo co. Jasně, ať to dělají, ale nemá smysl jim nadržovat jen proto, že jsou dobří v něčem jiném. Takže i od tohoto rumu jsem čekal spíš méně než více, ale jsem příjemně překvapen. Lahev se mi tedy nelíbí, vypadá jako pivní. Barva je tmavší, zjevně dobarvovaná, ale snad ne moc. Vůně je středně těžká, příjemná, klasicky rumová. Tělo a ocas jsou pak tím, co tento rum vynáší nahoru. Je sladší, ale nevadilo mi to. Cukr mi z chuti netrčel jako u jiných. Je moc příjemný na usrkávání. Dochuť je taková průměrná, ale opět - příjemná. To je vůbec slovo, které k tomuto rumu sedí. Kdyby stál ještě o stovku méně, okolo 480, tak by byl opravdu zajímavý a asi bych si někdy koupil celou lahev. Takto ho jen musím pochválit, ale hned na to říct, že si jej příště dám zase jen jako panák na baru za 110. Nebo vůbec. Konkurence je veliká.

Plantation XO 20th Anniversary Rum

Láhev: | Vůně a barva: | Tělo: | Ocas:
Toto je jistě jeden z etalonů a mohlo by se podle něj vyučovat, co to znamená, když se řekne rum. Barva decentně jantarová, žádné extrémně dobarvené cosi. Vůně je jemná, stopově dřevitá i kořenitá. V chuti je melasa i sud a opět koření. Všechno je v ní, jak má být. Alkohol je cítit přiměřeně, tak jak má. Prostě ve všech směrech rumový rum. Ovšem to je pro mne kámen úrazu. Jsem už tak zvyklý na bohatost a odlišnost chutí a vůní rumu, že takováto prostřednost je pro mne nevhodná. Jsem asi rumový fanda na prd, když mi tato klasická rumová záležitost úplně nevoní, ale jsem rád, že jsem si dal jen panáka na baru a nevyhodil skoro litr za lahev, abych zjistil, že je to kvalitní rum, ale já nejsem ten pravý, který si na něm pochutná. Musím ho ale zkusit někdy zas, abych si ověřil, že se nepletu.

Riviere du Mat Blonde Rum

Láhev: | Vůně a barva: | Tělo: | Ocas:
Není zde ten, který jsem měl, ale hádám, že jde o záměnu slov ambre a blonde. Já měl přesně tento https://eshop.interdrinks.cz/katalog/alkoholicke-napoje/rumy/rum---trideni-dle-puvodu/reunion/produkt/riviere-du-mat-ambre-40---hola-lahev V degustaci 10 levných rumů byl absolutně nejhůře hodnocen. Už lahev působí supermarketovým dojmem a obsah se zdál ještě horší. Barva je dost světlá, ale to je spíš správně. Vůně byla až děsivá. Jasně, je v ní podstatně víc cítit zeleň a trávovitost třtiny, to bylo opět v pořádku, ale přecházelo to do až chemického pachu. Kamarád to popsal jako "centropenka za dvanáct padesát z Wagnera na Čáře" a měl na to skoro nostalgickou vzpomínku, ale mne to tedy odradilo. Chuť koresponduje s vůní - je lehce divná. Dochuť byla trochu lepší. Jenže jak jsem měl lahev doma a během dalších měsíců občas ochutnal, zjistil jsem, že nevítaný čmach se vytrácí a Riviére du Matt mi chutná čím dál víc. Má v sobě svěžest třtiny, není moc sladký a je minimálně dobarvovaný. Není komplikovaný, ale ani příliš jednoduchý a je jiný než "normální" rumy, tedy rony. Ne o mnoho, ale o dost na to, aby bylo fajn ho zkusit. Ale pozor, první zkušenost byla až otřesná. Musel jsem se do něho propít a možná mu pomohlo i delší ležení v už jednou otevřené lahvi. Ale nyní bych si jej za 390 Kč koupil klidně znova.

Ron Cartavio 5-Year Rum

Láhev: | Vůně a barva: | Tělo: | Ocas:
Peru není zrovna top světovou rumovou adresou, ale pětiletý Cartavio Selecto rozhodně stojí za prozkoumání. Krásná, dole hranatá a nahoře kulatá lahev s bezpečnostním uzávěrem (chválím, nalévá se z ní skvěle) ukrývá či spíše odhaluje dokonalou jantarovou barvu tekutého zlata uvnitř. Designér měl totiž skvělý nápad a etikety dal na průhlednou folii. Lahev je tedy jen jako cudně zahalená kráska, která o to více láká potěšit se s obsahem. Vůně je harmonická, ale intenzivní s nádechem oříšků. Alkohol vás v nose pošimrá, takže doporučuji nechat odpočinout a vonět s citem, ale je to levný rum, tak nelze čekat zázraky. Barva je moc pěkná. Karamel tam určitě je, ale není ho příliš. Tělo je bez nějaké výrazné vlastnosti, kterou bych vypíchnul, snad jen jakoby mi připomnělo brandy. Sladkost tak akorát. Dochuť kratší, ale za ty peníze... Jeden z nejlepších rumů z ochutnávky. Dostanete mnohem víc, než byste za 408 Kč řekli. Do koktejlů super, ale neurazí ani při normálním pití. Doporučuji vyzkoušet.

Pyrat XO Rum

Láhev: | Vůně a barva: | Tělo: | Ocas:
Nezapomeňte přeskočit spamy stiskem klávesy END a přečtěte si i další hodnotné recenze níže. ***** Pyrat je pití, které rozděluje. Buď voní a chutná nebo naopak. Může rozdělovat i co se týká přístupu k tomu, co je a co už není rum. Kupoval jsem holou láhev za 660 Kč a nikde na ní nebylo slovo rum. Na nálepce dovozce bylo „destilát z cukrové třtiny“, na etiketě je slovo „elixir“, což zase nekoresponduje se 40 % alkoholu, když elixíry jsou „slabé rumy“ a mají pod 37,5 %. Je tedy Pyrat vůbec rum? Je dochucován? A přírodně nebo uměle? A odkud vlastně je? Opět, na lahvi ani etiketě není informace, jen prodejce uvádí Anguillu, kterou má chybně v kolonce Britských Panenských ostrovů místo Britského zámořského teritoria, i když chápu, že nemá cenu se takovými drobnými rozdíly trápit. Stránka výrobce pyratrum.com v tomto není sdílnější, zjistíme na ni ale třeba to, že Pyrat patří do rodiny značek Bacardi a že zraje až 16 let. A už tam aspoň jasně píšou o Pyratu jako o rumu. Ale přenechme šťourání se v zákulisí výroby právníkům, znalcům a hnidopichům a pojďme se podívat na pití jako takové. Je výborné. Ale naprosto chápu, že mnohým nesedí. Lahev je zajímavá s pěkným pravým korkem, oranžovou stužkou, která naznačuje věci příští, a má na sobě marketingovou blbinu – kovovou placku se zenovým bůžkem Hotim a nezbytným bla bla bla. Tu placku si mohli odpustit, ale jinak se mi „balení“ líbí. Barva je tmavší s nádechem do červena a oranžova a koresponduje s tím, co přijde dál. Ve vůni totiž jasně dominuje pomerančová kůra podle mne přidaná uměle. Nevěřím, že by takový buket mohl mít rum přirozeně. A teď klíčová otázka – vadí to? Puristům určitě ano, ale u sebe jsem po krátkém přemýšlení zjistil, že vlastně ani ne. Pyrat mi prostě voní. Bumbu a další spiced rumy jsem zatím odmítal, ale možná se na věci začnu dívat jinak. Možná ze mě bude ještě nakonec rumová nanynka. Uvidíme. Pomeranč po chvíli trochu vyvane a už je víc cítit melasa, tóny dřeva a nějaké to koření. Chuť koresponduje s vůní. Je příjemná, ale trochu jednoduchá a dochuť střední až krátká. Alkohol je z něho cítit jen trochu. V podstatě mi chutná i voní, stejně tak i mé ženě. Ale nedá se mu upřít jistá jednoduchost, např. v porovnání s neuvěřitelně bohatými o stovku levnějšími Six Saints nebo Takamakou za 500. Při dalších ochutnávkách po pár dnech mi už ale tolik nešmakoval a tak jdu s hodnocením mírně dolů. Pořád je to zajímavý rum stojící za ochutnání, ale čím déle ho piju, tím více se kloním k tomu, že přece jen budou lidé, kteří Pyrata nebudou ani milovat ani nenávidět. Třeba já.

Appleton Estate Signature Marque Rum

Láhev: | Vůně a barva: | Tělo: | Ocas:
Za 430 Kč slušný rum. Nic víc, nic méně. Je to můj první Appleton, takže na tvar lahve jsem si trochu zvykal, ale alespoň je osobitá. Pil jsem už tu novější s tvarem houslí nebo spíš basy. Musím říct, že jsem čekal víc, ale zklamání to také není. Barva je živě jantarová s nějakým tím karamelem, ale není ho příliš. Přijde mi velmi suchý, takže cukru naopak na Jamajce asi přidali jen trochu nebo vůbec. Ve vůni jsem cítil stopy pomeranče ale hlavně hrušky. Není zdaleka tak kulatá jako u dražších rumů a má alkoholovou štiplavost. Chuť taktéž. Ocas mi přijde normální. Kdyby byla lahev za 300, kupuji opakovaně. Takto mi to zase až tak smysl nedává. Rumy chci buď velmi levné ale slušné nebo naopak výborné, tudíž dražší než tento Appleton. Do buchet a cukroví a drinků bude ale vynikající.

Diplomatico Reserva Exclusiva Rum

Láhev: | Vůně a barva: | Tělo: | Ocas:
Jeden z rumových etalonů a nemohu říct, že neprávem. Za cca 800 za láhev nabízí přiměřeně muziky. Už jsem potkal rumy, které mne oslovily víc, ale toto je jemný a lehce sladší kvalitní rum pro masy. Můžeme se bavit, zda nemohli ve Venezuele trochu šetřit karamelem a asi i cukrem, ale to už by prostě byl jiný rum a obávám se, že by byl na trhu výrazně méně úspěšný. Tak to je a nemohu se divit, že někdo chce na rumu i zbohatnout, ne jen vyrábět pití pro pár fajnšmekrů.

Pampero Aniversario Rum

Láhev: | Vůně a barva: | Tělo: | Ocas:
Trochu mi připomněl Dos Maderas, jen je lahev o 200 Kč levnější. Asi tomu nahrává tmavá barva a střední sladkost v chuti ale výrazná ve vůni. Krásně voní po sladkém ovoci (asi rozinkách a višních, koneckonců zraje i v sudech po sherry). V chuti je drsnější než byste čekali, a pro jemné tóny budete muset pomalu a pozorně popíjet, což jde samo. Za cenu lehce přes 500 jde o dobrý rum, ale paradoxně mi více sedí jeho levnější bráška Aniversario (ne Reserva Exclusiva), který je asi chuťově ještě drsnější, ale vůni má krásně ovocnou po pomerančích a koření. A z pěkné lahve se mi špatně nalévalo. Nebo jsem gramlavý. Opilý jsem nebyl. Plastový vršek se od korku oddělil už po prvním otevření. Nic, co by mi zvlášť vadilo, ale sluší se to dodat, aby byl pohled úplný. Lahev se mi líbí, ale za toto body dolů.

El Ron Prohibido 12-Year Rum

Láhev: | Vůně a barva: | Tělo: | Ocas:
V cenové hladině do 600 Kč za lahev se Prohibido snaží zaujmout příběhem značky, hodně tmavou barvou a netradiční vyšší lahví s ouškem a silným až převinutým okrajem, ze kterého se mi špatně nalévalo. Jejich dvanáctiletý rum není špatný. Má až likérový nádech, čemuž nahrává i tmavá barva připomínající fernet nebo jiný bylinný likér. Ale není ani nijak výjimečný. Za nižší cenu momentálně koupíte jiné v podobné kvalitativní třídě. Už si ho asi znovu nekoupím, ale když mi ho někdo naleje, určitě se neošklíbnu.

Saint James Royal Ambre Rum

Láhev: | Vůně a barva: | Tělo: | Ocas:
Mému oku velmi lahodící litrová lahev se zlatou mapkou jihokaribského Martiniku na boku a obyčejným šroubovacím uzávěrem v sobě skrývá opravdovou bombu. Můj první rhum argicole a hned zásah na komoru. Zatímco francouzské rhumy z indickooceáských departmánů mne v jednom případe zcela zklamaly a v druhém mírně navnadily, tak Saint James z jiné bývalé francouzské ostrovní kolonie z opačné půlky světa mne uhranul. Nádherná barva s jakousi jiskrou, kterou neměl žádný jiný rum. Ostřejší vůně s tóny svěžesti po třtině. Chuť až jako whisky, ale přece jen jiná. Dlouhá, na rozhraní jemnosti a síly. Cukr snad žádný. Prostě chlapské pití s charakterem. Královský jantar. Můj šampion z degustace levných rumů (litrovka za 459 Kč).

Old Monk 7-Year Rum

Láhev: | Vůně a barva: | Tělo: | Ocas:
Druhá lahev... a stále stejné. Na mně moc sladký, ale rozhodně dobrý rum pro ženy a milovníky Dona Papá :-) Nebráním se sem tam skleničce, na to je rum opravdu dobrý a poctivý a za dobré peníze (465 Kč), ale moje srdce tepe pro jiné chutě a vůně. Pěkná lahev s bezpečnostním uzávěrem ukrývá sladký a dobrý rum, který ale nesedne každému. Jedna recenze uvádí, že sladkost je dána přirozenou vysokou cukernatostí použité třtiny. No, myslím si svoje. Pohledově se rum díky cukru krásně táhne po skle. Vůni má žena ohodnotila jako "baileys". Je bohatá a lákavá, ani ne přímo klasicky rumová. První přivonění vás až rozkašle. Přece jen Starej mnich má o nějaký ten volt alkoholu navíc. Chuť je delikátní, spíš ženská, plná šťavnatých vjemů, sladká, ale ne vtíravě. Za jedinou vadu by se dalo označit fakt, že karamelem kluci indičtí nešetřili. U sedmiletého Old Monk platí, že za málo peněz dostanete opravdu hodně muziky a věřím, že komu rum sedne, může se u něj natrvalo usadit v baru, protože při jeho koupi finančně nevykrvácí.

Ron Malteco 10-Year Rum

Láhev: | Vůně a barva: | Tělo: | Ocas:
Ochutnával jsem z novější hranatější lahve s krabičkou. Je sice hezčí než ta stará, ale neřekl bych, že je to nějaká hitparáda. Mně se tedy moc nelíbila, ostatní hodnotitelé ale byli spokojení. Lahev samotná by ještě šla, ale nezdály se mi etikety s málem informací a spíš ódou na Quetzalcoatla, jehož stylizovaná podobenka na lahvi i krabičce je. O rumu samotném se moc nedočtete. Je tedy otázkou, odkud vlastně je. Guatemalu uvádí dovozce a prodejce, ale na etiketách a krabičce je "suave de Panama" a o Guatemale ani dechu. Moji rozladěnost lahví dovršuje ohavný umělý korek, svou bledostí ostře kontrastující s pěknou barvou rumu. Tvar je tedy lepší, ale dílčí věci lahev stejně srážejí v mých očích do (pod)průměru. Samotný rum je naštěstí o parník lepší. Delší zrání v sudech se projevilo na charakteru. Už to je slušný rum na popíjení, prochutnávání, hledání stop toho či onoho vjemu, a to jak ve vůni, tak v chuti. Je jemný, přiměřeně sladký, spíš medově květnatě vanilkový než zakouřený či kávově kožovitý. Za cenu 485 Kč těžko jinde dostanete víc. V tomto směru rum exceluje a já ho mohu jen doporučit. Škoda jen té lahve, korku a potíží s určením, odkud rum vlastně je. Ale když chutná, tak je to asi jedno.

Santa Teresa Gran Reserva Rum

Láhev: | Vůně a barva: | Tělo: | Ocas:
V nádherné lahvi (myslím tu novější, hranatější, s černočervenou etiketou, viz foto) s praktickou plastovou ohnutou hranou nálevky, ale bez bezpečnostního uzávěru, se skrývá jen málo dobarvovaný a doslazovaný venezuelský ron. Za cenu 470 Kč nemohu v chuti ani vůni čekat zázraky a také se nedostavily. Barva je příjemně jantarová a vůně jemně harmonická bez nějakých těžších tónů. To vše je v pořádku a chválím. Čím u mne tedy rum ztratil na bodech? Zvláštním, těžko definovatelným závanem umělé, jakoby chemické chuti v těle a poměrně krátkým ocasem. Proto jej hodnotím v rámci degustace 10 levných rumů asi jako střed. Mnohým ale chutnal nejvíce. Zkuste sami, jak zaboduje u vás.

New Grove Oak Aged Rum

Láhev: | Vůně a barva: | Tělo: | Ocas:
O dost lepší rhum než Riviere du Mat Ambre ze sousedního Reunionu, přitom jen o pár korun dražší. Už lahev i etiketa jsou velmi povedené a decentně moderní (jiné než zde na fotce). Zamrzí jen odporně světlý gumový camprlík - zátka. Vůně je jasně třtinová jen s jemným nádechem "centropenky", barva zlatavá, chuť mírná, zvoucí k objevování. Dochuť je, ale už jde do alkoholu a nemůžete zde čekat to, co u rumů za dvojnásobné nebo ještě vyšší peníze. Přesto mne rum zaujal. Je v něm něco jiného než v ronech nebo rumech a to něco je zabaleno v pěkné lahvi. Doporučuji zkusit. Za 409 Kč to snesete, i kdyby zrovna vám nezachutnal tolik, jako mně.

Plantation Original Dark Rum

Láhev: | Vůně a barva: | Tělo: | Ocas:
Nejlevnější Plantážník není vůbec špatný. Za cenu pod 400 Kč dostanete opravdu hodně. Lahev klasická s korkem, co se tváří jako přírodní. Moc se mi nelíbí až jakoby novinovitě laděná etiketa. Po nalití uvidíte snad až moc tmavou, ale jinak pěknou barvu (karamelem se nešetřilo). Vůně je nasládlá melasovitá s štipkou alkoholu, tělo slušné. Cukru mi přijde tak akorát. Ocas už moc nekoresponduje s tělem, je "levný" nebo jak to napsat. Na nějaké vychutnávání to moc není, ale na čundr s kamarády nebo občasnou domácí skleničku super.

Dictador 12-Year Rum

Láhev: | Vůně a barva: | Tělo: | Ocas:
Už je to rok, co jsem pil, ale stále si vybavuji nádhernou vůni a trochu i chuť vlašských ořechů. Lahev moc pěkná. Měl jsem ještě starou, co je dole trochu průhledná. Od další koupě odrazují promo videa značky, např. https://youtu.be/PjEOeJuYEf0?si=BttBj0WFasnF9q7W Frikulínská, cílící na mladé a stylové. Nic pro mne. Ale rum je to skvělý.