Profil uživatele: petrkolesa

Celkem ochutnal: 17 rumů
Již ochutnal rumy ze: 14 zemí
Také ochutanl již: 13 rumových značek
...

Jak mu chutnalo (17 rumíků):

El Dorado 12-Year Rum

Láhev: | Vůně a barva: | Tělo: | Ocas:
Bezesporu se toto El-Dorado snažili doblendovat do harmoničnosti a na 12 let se jim to povedlo dobře. Ne skvěle, ale dost dobře. Vůně je příjemnou směsí vanilky, ovoce, karamelu s ostřejším alkoholem typickým pro stáří rumu. Chuť je příjemně sladká, s mnoha ovocnými tóny směrem do citrusů, dobrou vanilkou a karamelem melasy. Sladkost trochu obrušuje jinak ostřejší alkohol, který ale není na 12 let ostuda. Ovšem - El Dorado 15 let staré není zas o tolik dražší, ale pořídíte si v něm rum o třídu lepší. Komplexnější, zráním víc utažený, zharmonizovaný a kulatý. Dělá tak mladší verzi medvědí službu. Kdo má rád trochu ostřejší pití, nebude mu dvanáctka vadit a užije si ji. Určitě doporučuji si tyto dva rumy srovnat na ochutnávce, abyste zjistili, že 15 není o tři roky starší 12. Možná mají společný základ, ale doblendované jsou jinak. 12 mi přijde sice o fous sladší, než 15, dobrá, ale sám na základě opakovaného srovnání jsem tento rum opustil ve prospěch 15, která je skokem o třídu výš.

Diplomatico Reserva Exclusiva Rum

Láhev: | Vůně a barva: | Tělo: | Ocas:
Pokud jste se pohybovali v levnějších rumech a chcete otevřít střední třídu za cenu jen o fous větší, začněte zde. Nespletete se. Na těch nějakých 12 let mile kultivovaný, sladký rum s chutí vanilkovou, karamelovou, ovocem i lehce nakouřeným dubem na pozadí. Vůně je souladná s chutí, příjemná. Diplomatico jde ve svých rumech osobitější a sladší cestou, takže jejich rum snadno poznáte mezi jinými. Díky sladkosti, plné chuti a na poměrně mladý rum jemné ušlechtilosti je vhodný pro každého, komu nevadí sladký rum...takže pro každého, protože rum prostě má být sladký. :-) Chcete-li pozvat slečnu na panáka rumu, tento je jistota úspěchu. Jako součást domácí lékárny na různé druhy chmurných nálad také ideál. Rozzáří Vás slunce ve vůni, chuti i účinku. Jistě bych mohl i lecos vytknout, protože ušlechtilost je tu poněkud uměle doháněna právě tím výrazněji sladkým charakterem, ale to patří k mnoha mladším rumům a přitom se eleganci Diplomatica nepřiblíží. Takže brát. ;-) A velkorysé 4 hvězdy v recenzi pak vnímat v kulisách kategorie, kam tento rum patří a kde si je zaslouží.

El Dorado Special Reserve 15-Year Rum

Láhev: | Vůně a barva: | Tělo: | Ocas:
Pokud se rozhodnete jít do rodiny rumů El Dorado, tak tento je správně. Narozdíl od mladší dvanáctky má už charakter dobře vyzrálého rumu, přičemž si nepřiplatíte mnoho. Vůně je příjemnou kombinací melasy, čokolády, ovoce na dubovém základu a v pozadí alkohol, který je ostřejší jen když rum ve sklence nenecháte ani chvíli otevřít. Pak už je vše harmonické a chuť je předvídatelná z vůně. Středně sladký rum s komplexní, mnohotvárnou chutí a milým, dlouhým závěrem. V těle i v doznění je alkohol na 15 let věku dobře zabalený, ale samozřejmě citelný především vzadu. Za dobré peníze výtečný rum, který doporučuji a většina z těch kdo zkusí opakuje. Zvlášť proto, že při výborné kvalitě neutíká do žádné dramatické osobitosti, ale jde po chutích, které rum přirozeně zdobí. Neurazí nikoho a mile překvapí mnohé.

Ron Zacapa 23 Solera Rum

Láhev: | Vůně a barva: | Tělo: | Ocas:
Jak hodnotit rum, který v Čechách zpopularizoval pití rumu jako žádný jiný a stal se běžným sortimentem supermarketů? Zkusím střízlivěji. :-) Jedná se ve své cenové kategorii o rum typické střední třídy. Postavený tak, aby uspokojil co nejširší spektrum konzumentů - tedy jemně sladký, nikterak osobitý, jdoucí po čistě rumové lince bez významnějšího doladění pomocí sudů po sladkých vínech, nebo jiných "předskokanech". Udržuje si po dlouhou dobu svoji slušnou kvalitu. Je harmonický, ale na své stáří spíše průměrně, než k obdivu. Aroma je příjemné, vanilkové, průměrně bohaté a opět konzervativní, prostě rumové. Tím, že nejde cestou výraznější osobitosti tvoří jakýsi etalon pro ostatní rumy. Celkově chutný rum, se kterým se nespletete. Ovšem takový Malecon 21 let je ve všech parametrech lepší a propracovanější zástupce tohoto "středního proudu". Podobně jako už mírně osobitější dvacetileté Centenario. Přesto si své přední místo mezi mainstreamovými rumy Zacapa 23 zaslouží a nezklame ani náročnější a zmlsanější milovníky rumu.

Ron Relicario Dominicano Superior Rum

Láhev: | Vůně a barva: | Tělo: | Ocas:
Když vezmete do ruky láhev, ten pocit už sám stojí za cenu jejího obsahu. V nižší cenové kategorii je zajímavé, jak skvělé má tento rum aroma. Mnohé rumy s násobky ceny by mu v tomto ohledu stěží stačily. Chuť je standardní, tělo nepříliš harmonické, ostrý alkohol v těle i závěru odpovídá krátkému zrání. Na samotné pití hrubší rum i když vůbec ne špatný a člověk se do něj vpije. Jeho doménou jsou míchané nápoje, kde je hrubý alkohol potlačen a ještě lépe vynikne bohaté, typicky rumové aroma, ve kterém se mísí vanilka, sladké ovoce, dubové tóny. Přidávám malého panáčka tohoto rumu do litru domácí bezové šťávy a každý je tou chutí fascinován, aniž by poznal, že pochází z rumu.

A.H. Riise XO Reserve Sauternes Cask Rum

Láhev: | Vůně a barva: | Tělo: | Ocas:
Riiseho rumy jsou mé nejoblíbenější a to se promítá v hodnocení. Zároveň mám rád sladké rumy a to i ty dost sladké, což u Riiseho jsou všechy...ALE...tohle je vražda rumu XO, který jsem zde také hodnotil. Sauternes je slavné, velmi sladké, dezertní bílé víno. XO A. H. Riise výtečný rum. Kombinace se ovšem nevydařila. Sladkost je tak silná a dramatická, že převálcovala všechno. Osobitou chuť rumů výrobce, bohatost chuti a všechny její tóny byly pohřbeny v cukru. Tento rum tak připomíná spíše dobře slazený levný likér. Snad kapka na spaní, ale určitě ho ochutnejte, než budete investovat. :-) Bývám označován za popíječe sirupů, ale tohle bylo moc i na mě. Koupil jsem si rovnou láhev, protože Riise a litoval, že jsem nešel místo experimentu do skvělého Royal Navy, nebo klasického XO.

Blue Mauritius Gold Rum

Láhev: | Vůně a barva: | Tělo: | Ocas:
Tento rum je velmi netypický, osobitý a nedoporučuji ho kupovat jen tak naslepo bez ochutnání, protože to pak bude překvapení ve všech směrech. Popisovaný kouřový nádech jsem osobně vnímal jako dramatickou kávovou chuť, která dominovala všemu ostatnímu. Zajímavý úlet, který jsem rád poznal, ale nebudu opakovat. Nedá se mu vytknout kvalita v plném a kulatém těle. Má solidně zabalený alkohol zráním. V pozadí je dobrá vanilka a mírná karamelová sladkost.

Plantation XO 20th Anniversary Rum

Láhev: | Vůně a barva: | Tělo: | Ocas:
Ve své cenové kategorii jeden z nejlepších rumů. Jemný, kulatý, plný a příjemně sladký. Osobitý a k rozeznání výraznějšími kokosovými tóny na poctivém dubovém základu. Sladkost, vanilka, tropicky ovocná vůně a chuť z dobré melasy přechází až do jemně pražené ořechové. Tímto rumem neurazíte nikoho, včetně opravdu rozmazlených jazyků. Velmi kvalitní pití, ke kterému se opakovaně vracím.

Ron Centenario 20-Year Rum

Láhev: | Vůně a barva: | Tělo: | Ocas:
Skvělý rum a v podstatě nejlepší v poměru cena/kvalita. Sladký ve vůni i chuti. Harmonický bez jakékoliv dramatické osobitosti. Prostě rum, takže melasa, ovoce, dub ve skvělém souladu a příkladné jemnosti dosažené věkem. Když se povede opravdu kvalitní zástupce své kategorie, není potřeba ho vyšperkovat v hodnocení všemi fantaziemi o vůních a chutích, které přináší. Toto je špičkový rum. Každý, který shledáte lepším bude extra třída a většinu produkce, i výrazně dražší, nechá daleko za sebou. Kupte si domů láhev a až se po nějakých ochutnávkách budete chtít vrátit k čisté, slunečné a vznešené chuti rumu bez rušivých přídavků, srovnejte se tímto fantastickým rumem, který si na nic jiného nehraje. Nejlepší rum ve své cenové kategorii na pořízení domů a a nerušené, rozjímavé usrkávání.

Pyrat XO Rum

Láhev: | Vůně a barva: | Tělo: | Ocas:
Základní charakter vystihli kolegové v předchozích recenzích. Tento rum hodnotím jako výtečný způsob, jak za velmi dobré peníze (pod 700/láhev) vstoupit do světa dobrého rumu. Sladkého a na svoji třídu nadprůměrně harmonického, osobitého se skvěle zabaleným, kulatým alkoholem. V této cenové kategorii je víc než běžné, že přes reklamní ujišťování o jemnosti z rumu alkohol obhrouble trčí. Tady je vše nečekaně jemné, zaoblené, pitelné pro kohokoliv. Citrusy, melasa, sladkost s dotekem dubu. Pokud chcete přinést lahev dobrého rumu za velmi přijatelné peníze na večer s přáteli, jedna z nejlepších voleb je právě Pyrat. Můžeme mu malinko vytknout snad jen to, že jemnost je sice solidní, ale ve srovnání s vyšší třídou vyzrálých rumů lehce uměle působící. Kdo ale není hnidopich a je si vědom cenové kategorie tohoto rumu, bude velmi spokojen. O láhev se na konci večera holky poperou, protože tu designovou vázu chce prostě každá! :-)

A.H. Riise XO Reserve Rum

Láhev: | Vůně a barva: | Tělo: | Ocas:
Tato recenze je opět od velkého fanouška značky, míra subjektivity je vyšší, než běžná. :-) Rum s typickou, tajemnou a nesrovnatelnou chutí Riiseho flotily. Jemnější, než jeho běžnější sourozenec Royal Navy. Silně aromatický, opravdu sladká, vyzrálá, harmonická chuť. Kdo má rád sladké a osobité rumy s chutí ovoce, koření, všemi tóny, které může melasa dát a někde hodně vzadu s trochou dubu ze sudů po sladkých vínech, ten bude opakovat pořád. Vezměte tento rum do společnosti, kde máte s sebou partnerky a bude za hvězdu. Lahodný likérový rum s ušlechtilou chutí vhodný na celovečerní usrkávání. Vzhledem k typicky Riiseovské osobitosti si ho buď zamilujete, nebo nebudete opakovat, ale bez lítosti, že jste zkusili. ;-)

Santos Dumont XO Rum

Láhev: | Vůně a barva: | Tělo: | Ocas:
Dokonalá láhev a nejen díky ní dokonalý luxusní dárek. Tento rum střední cenové kategorie (cca 1300 za láhev) by mohl svými kvalitami patřit do kategorie luxusních rumů. Barva a vůně jsou překrásné. Harmonické tělo převyšující očekávání. Jemná sladkost, ve které nezaniká vše nejlepší z melasy, dubu a jemného ovoce. Bohatá chuť, která nadchne. A pak...pak na konci, v závěru, který je jinak příkladný Vás nečekaně kousne ostrá alkoholová špička. Snesitelná a komu nevadí, možná ji přejde. Za mě ale neharmonická s jinak velmi propracovaným a dobře zralým rumem. Je to právě tato drobnost, proč se mi v okamžiku polknutí rozplynul dojem, že jsem našel rumový zlatý grál ve smysluplné ceně a 21 let starý Malecon zůstal králem harmonie. :-) Každopádně skvělý rum, který jako dárek uspokojí i ty nejrozmazlenější.

Pusser's British Navy 15-Year Rum

Láhev: | Vůně a barva: | Tělo: | Ocas:
Angličan to rád ostřejší a trochu směrem do whisky. Přesto je to důstojný rum, solidně plný, na svůj věk přiměřeně vyzrálý a harmonický. Dub a trocha ovoce. Dobře sladký, tedy ne moc, ne málo s výraznějším alkoholem. K tomu se sluší poznamenat, že se povedlo zachovat ostřejší alkoholové doznění, které ale zároveň působí důstojně a vyzrále. Zkrátka dobrý britský "sipper" rum, který ocení každý, kdo se chce naladit sluncem uvnitř rumu, který whisky nutně postrádá, ale zároveň být charakteru whisky na dosah.

Malecon 21-Year Rum

Láhev: | Vůně a barva: | Tělo: | Ocas:
Malecon dělá různě staré rumy a v 21 let starém se ideálně protíná poměr ceny a kvality. Rum je to dražší, ale opravdu špičkový. Nejharmoničtější rum (ve smysluplné ceně), který znám. Ve všech ohledech. Vůně je naprosto dokonalá, především, když ji necháte pár minut otevřít ve sklenici. Má přesně tu míru sladkosti, která nezklame milovníky sladkých a nepohorší milovníky suchých rumů. Chuť je bohatá, dlouhá perfektně harmonická. Tento rum doporučuji jako jakýsi etalon a vstup do světa velmi kvalitních rumů. U nás téměř všichni znají Zacapu 23 let. Tento rum ho ve všech ohledech předčí. Je jemnější, propracovanější, ušlechtilejší v charakteru a harmonii. Přestože jsem příznivcem sladších rumů, zde nemám co vytknout a vřele doporučuji. Až budete s odstupem pár minut nasávat aroma prázdné sklenky a pořád ještě užívat ozvěny chuti, jen se budete spokojeně usmívat. ;-)

A.H. Riise Royal Danish Navy Rum

Láhev: | Vůně a barva: | Tělo: | Ocas:
Moji recenzi berte tak, že jsem opravdový fanoušek této značky a mám pro ní velikou slabost. ;-) Opravdu sladký rum, jako všechny od Riiseho. Skvěle zabalený, kulatý a vyzrálý alkohol. Velice osobitá chuť, jejíž hlavní charakter přes vypití mnoha lahví této značky nejsem schopen k ničemu přirovnat. Chuť je zároveň pestrá s mnoha tóny a skvělým, velmi sladkým, kořenitě-ovocným a dlouhým závěrem. Tento rum ocení velmi i Vaše partnerka. Originál svého druhu, který mezi rumy nemá podobného. Riiseho vždy poznáte na první přivonění a ochutnání. Vřele doporučuji zkusit a zároveň upozorňuji, že tento rum budete buď milovat, nebo už nebudete opakovat. ;-)

Appleton Estate 12-Year Rum

Láhev: | Vůně a barva: | Tělo: | Ocas:
Suchý rum, ale na 12 let dobře harmonický, příjemně aromatický s ostřejším alkoholem. Za svoji cenu slušné pití pro ty, kteří mají rádi suché rumy a nevadí jim charakter rumu směřující k stejně starým whiskám.

La Mauny XO Rum

Láhev: | Vůně a barva: | Tělo: | Ocas:
Typický zástupce předražené sorty agricole kořalek. Cena jako za láhev kvalitního rumu 15 až 20 let vyzrálého, nebo za láhev velmi dobré whisky z Islay. Obsah lahve je nevyzrálá (6 let) kořalka z pravděpodobně panenských sudů. Neharmonické, trčí z toho sprostý alkohol bez náznaku, že by prošel poctivým zráním. Vůně i chuť v něm zanikají. Nečekejte v chuti pestrost jako u rumů z melasy, to je jasné, ale tady je snad jen podivný medicinální ocas evokující právě zmíněné whisky z Islay, ale bez jejich kulatého a propracovaného těla a charakteru. Jediné, co je hodnotitelné trochu pozitivně je barva. Zkrátka jednoduchý, nevyzrálý agricole rum za nesmyslnou cenu někde mezi 1350 a 1500. Píšu recenzi po včerejší ochutnávce a takto jsem peněz daných do rumu nikdy nelitoval. :-) Včetně do agricole, kterým sice obecně nefandím, ale tohle je v poměru cena/kvalita opravdu smutné.


Co by si "petrkolesa" přál za rum:

Zatím neprojevil své rumové přání :)